Tržby v maloobchodě se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně stagnovaly. To znamená, že růst maloobchodu mírně brzdí. V březnu totiž rostl maloobchod o 5,8 %. Nicméně to nevadí....
Tržby v maloobchodě se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně stagnovaly. To znamená, že růst maloobchodu mírně brzdí. V březnu totiž rostl maloobchod o 5,8 %.
Nicméně to nevadí. My jsme rádi, že roste. Loni to tak nebylo. Od začátku roku roste maloobchod o 4,3 %, což je skvělé. Není pochyb o tom, že letos ekonomika poroste. Nicméně stále to bude nic moc, protože nás brzdí průmysl, který ukazuje, že ztrácí konkurenceschopnost.
Když růst maloobchodu trochu zanalyzujeme, zjistíme, že tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,1 %, za pohonné hmoty o 3,9 % a za potraviny o 3,6 %. Tady se projevuje vliv poklesu inflace a odkládání spotřeby během loňského roku. Vyšší reálné mzdy totiž umožnily lidem nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby. Proto ten růst nepotravinářského zboží. Velký růst má např. kosmetika.
Vidíme ale i další vliv. Navrátil se růst internetových obchodů. To ukazuje návrat dobrých časů. Může zde růst konkurence velkým obchodům, což je pro zákazníka vždy příznivé.
Za celý rok 2024 čekám růst průmyslu mezi 5 až 6 %.
Z pohled centrální banky se ukazuje, že původně očekávaný vývoj, který bude tažen silnou poptávkou, se naplnil. ČNB se proto nemusí ničeho lekat a měnit svůj výhled.
Z pohledu úrokových sazeb je rychlý růst maloobchodu signálem zlepšení stavu ekonomiky, což rozhodně nemluví ve prospěch nižších úrokových sazeb. Na druhou stranu úrokové sazby jsou proti minulosti stále velmi vysoké a inflace je v inflačním pásu. Očekávám, že se bankéři budou rozhodovat mezi stagnací sazeb a mírným poklesem o čtvrt procentního bodu. Očekávám, že hlasování bude velmi těsné.